تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - اولین خبر تابستون امسال: خبر تلخ درگذشت پیر قران کریم بود

تاریخ انتشار : 10:9 - 04 تیر 1390

به گزارش شیعه آنلاین، فارس به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع نوشت: قاری بین‌المللی قرآن کریم «ابوالعینین شعیشع» که رهبر معظم انقلاب اسلامی وی را «پیر قرآن کریم» نامیدند پنجشنبه گذشته در سن 89 سالگی درگذشت.

«ابوالعینین شعیشع» رئیس انجمن قراء مصر متولد شهر «بیلا» در استان «کفرشیخ» مصر در سال 1922 بود و در دوران کودکی حافظ کل قرآن شد و در سال 1936 در شهر «المنصوره» به شهرت رسید.وی در سال 1939 در رادیو قاهره به تلاوت قرآن مشغول شد و در نیمه دهه 40 میلادی روش خاص خود را در تلاوت قرآن اتخاذ کرد؛ وی اولین قاری است که در مسجد الاقصی به قرئت قرآن پرداخت.

«ابوالعینین شعیشع» در اکثر کشورهای دنیا از جمله عراق، سوریه و ایران تلاوت کرد و در آغاز دهه 60 میلادی به بیماری‌ای مبتلا شد که مدتی نتوانست قرائت کند.

وی در دهه هفتاد تلاش خود را برای ایجاد انجمن قراء مصر دنبال که در این کار بزرگان چون «شیخ محمود علی البناء» و «شیخ عبدالباسط عبدالصمد» او را همراهی کردند و در سال 1988 وی به عنوان دبیر این انجمن انتخاب شد.

«ابوالعینین شعیشع» عضویت شورای عالی امور اسلامی مصر، ریاست موسسه بین‌المللی حفظ قرآن کریم و عضویت کمیته عالی قرآن کریم وزارت اوقاف مصر را بر عهده داشت و در طول حیات خود نشان‌های عالی کشورهای لبنان، سوریه، فلسطین، ترکیه، سومالی، پاکستان، ‌امارات و برخی کشورهای دیگر اسلامی را دریافت کرد.

وی که از دوستداران اهل بیت(ع) بود، یکی از علاقه‌مندان جدی انقلاب اسلامی و به‌ویژه مقام معظم رهبری به حساب می‌آمد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در توصیف شعیشع وی را «پیر قرآن کریم» و «کسی که عمرش را با قرآن گذرانده است» نامیده‌اند.

* برگزاری مراسم عزا بدون حضور نمایندگان الازهر

بنابر گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، مراسم عزای این استاد برجسته قرآن کریم روز گذشته در مسجد «خلافی راشدین» با حضور خانواده، مریدان و برخی از قراء مصر برگزار شد.

این روزنامه در خبر خود اعلام کرد این مراسم بدون حضور نماینده‌ای از سوی شورای نظامی حاکم، شیخ الازهر، مفتی اعظم مصر، وزارت اوقاف مصر، و همچنین در غیاب جریان‌های اسلامی از جمله «اخوان المسلمین» برگزار شد.

در عین حال در این مراسم «شیخ محمود صدیق المنشاوی»، «شیخ محمود الطبلاوی» «شیخ حسن المرعب» از قراء لبنانی و همچنین نمایندگانی از سفارت عربستان سعودی حضور داشتند.
عدم حضور مقامات بلندپایه سیاسی و دینی مورد انتقاد شدید خانواده استاد الشیعیع واقع شده است و نوه وی گفته است که این امر به معنی نابودی ارزش‌های دینی است.

* «شیخ محمود الطبلاوی» جانشین شعیشع شد

بنابر این گزارش «شیخ محمود الطبلاوی» پس از استاد ابوالعینین شعیشع رئیس انجمن قراء مصر شد؛ وی قاری مسجد جامع الازهر مصر است و روش خاص و مکتب ویژه‌ای در قرائت قرآن دارد.
وی متولد 14 نوامبر 1934 در منطقه «میت عقبه» در استان «جیزه» مصر است که «محمود السعدنی» کتاب «شیخ طبلاوی آخرین دانه تسبیح قراء عظام» را درباره وی نوشته است.

موضوع :  اخبار ،----- « بخش قران کریم » ----- ،

نوشته شده توسط : سما  روز چهارشنبه 8 تیر 1390 در ساعت 11:03 ق.ظ  | نظرات()