تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - هنرمند واقعی کسی است که بتواند سخن وحی را درک کند

منبع خبر: شبکه ایران/شماره خبر:۷۹۷۰۱

به گزارش شبکه ایران سخنانی که آیت‌ا.. جوادی آملی در دیدار با تهیه‌کننده و کارگردان پروژه سینمایی «محمد(ص)» مطرح کرد به بهترین شکل، وجوه هنر دینی را ارائه کرد. به همین بهانه بد ندیدیم مروری داشته باشیم بر سخنان ایشان که در ادامه می‌آید:

اگر کسی خواست درباره‌ موضوعات عادی هنرنمایی کند، داشتن همان فکر عادی کافی است اما اگر کسی خواست درباره موضوعات عالی هنرنمایی کند، باید هنرش عالی باشد. یعنی همان‌طور که خود پیغمبر (ص) تحولی در جهان ایجاد کرد، فیلم آن حضرت هم باید تحول ایجاد کند. وگرنه می‌شود یک فیلم عادی.

....


هنرمند واقعی هنرمندی است که توانایی داشته باشد سخن وحی را درک کند و به عالم حس بیاورد. ما هنرمندی نداشتیم که بتواند مفاهیم وحی را از مرحله‌ شهود به عقل دربیاورد، عقل را به مرحله‌ خیال درآورد، خیال را حسی کند تا بشود سینما. قالب سینما از خیال به حس می‌آید. یک هنرمند سینمایی باید وحی را خوب بشناسد، مشهود را از دالانی صحیح به معقول تبدیل کند، بعد معقول را متخیل کند و متخیل را محسوس کند تا قابل عرضه باشد وگرنه علمی نیست. و این معنا چون نبوده کسی درکش نکرده... پس اگر هنرمندی بخواهد وارد این حوزه شود، باید چهارضلعی باشد؛ یعنی وحی‌شناس، معقول‌شناس، متخیَل‌شناس و محسوس‌شناس باشد تا بتواند دست به کار شود. این کار عظیمی است. فیلم «محمد(ص)» باید معلم فیلم‌های دیگر باشد، چون درباره‌ کسی است که معلم افراد دیگر است.

حضرت رسول(ص) نگاهی عاشقانه به جهان دارد؛ نه فقط نگاه عالمانه و عاقلانه. نقل کرده‌اند که حضرت زندگی ساده‌ای داشته است. در خانه‌ ایشان اشیائی بوده از قبیل بشقاب، کوزه و همین وسایل روزمره، که همه‌ این‌ها شناسنامه داشته‌اند. می‌گویند برخی علما، اسامی اشیاء خانه‌ حضرت را نوشته‌اند، که مثلاً برای فلان شانه یا فلان دکمه یا فلان در، چه اسم‌هایی می‌گذاشته‌اند. ایشان این‌گونه زندگی می‌کردند. همه را با چشم کرامت می‌دیدند، نه فقط انسان‌ها را و به همین دلیل فیلم زندگی ایشان هم باید باظرافت ساخته شود.

منبع خبر: شبکه ایران/شماره خبر:۷۹۷۰۱


موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- مصاحبه قرانی ،

نوشته شده توسط : سما  روز شنبه 1 مرداد 1390 در ساعت 12:33 ب.ظ  | نظرات()