تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز ششم مبارک رمضان

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی شرح كوتاهی بر دعاهای روزانه ماه رمضان دارد.
این عالم ربانی در بخشی از شرح‌ دعای روز ششم می‌گوید: برخی از گناهان خدا را به غضب می‌آورد و خدا قسم می‌خورد كه دیگر آن شخص گناهكار را نیامرزد.
در دعای روز ششم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم: «اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِكَ وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِكَ وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنِّكَ وَاَیادیكَ یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ»
 «خدایا در این ماه به خاطر دست زدن به نافرمانیت خوارم مساز و تازیانه‌هاى عذابت را بر من مزن و از موجبات خشمت بدان نعمت‌بخشى و الطافى كه نسبت به بندگان دارى دورم بدار. اى آخرین حد اشتیاق مشتاقان»


شرح در ادامه مطلب

* شرح فرازهای دعا

 

آیت‌الله مجتهدی در شرح «اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِكَ» می‌گوید: خدایا، من را به واسطه تعرض گناه خوارم نكن. گناه آدم را خوار و عبادت و بندگی آدم را عزیز می‌كنند. اگر اهل طاعت و بندگی شوید، عزیز می‌شوید؛ اما اگر اهل گناه باشید، كسی دوستتان ندارند.

وی افزود: اهل گناه ولو اگر تحصیلات عالیرتبه دانشگاهی هم داشته باشد و لباس‌های فاخر به تن كند، باز هم خوار است. اما بندگی خدا را كردن باعث می‌شود تا محبت آن شخص به مقدار بسیار زیادی در دل دیگران باشد.

این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: قرآن می‌گوید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا»‌ یعنی هر كه ایمان بیاورد و عمل صالح بكند، ما هم دوستی‌اش را در دل مردم می‌افكنیم. مردم اهل عمل را دوست دارند.

 

* تازیانه عذاب، نتیجه گناه انسان است

 

وی در شرح فراز دوم دعای روز ششم ماه رمضان «وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِكَ» می‌افزاید: «خدایا من را به تازیانه عذابت نزن. «لاتضرب» واژه نهی است اما در اینجا دعاست. اگر من به شما بگویم «لاتضرب» این نهی است. اما كوچك‌تر به بزرگ‌تر بگوید و ما به خدا كه بگوییم، «لاتضرب» دعاست.

مجتهدی تهرانی در ادامه اظهار می‌كند: الان این گرفتاری‌هایی كه گریبان آمریكا را گرفته و هر روز خبر از آمدن سیل و طوفان در آنجاست، همه تازیانه عذاب است. در ایران هم برخی جاها كه سیل و زلزله می‌آید، عذاب الهی است. دلیلش هم این است كه چند سال پیش در گلستان سیل آمد، روستایی در مسیر سیل قرار داشت كه همه اعضای آن سید بودند، سیل، مسیر خود را عوض كرد و روستای دیگری را از بین برد كه نمی‌گویم افراد آن چی و كی بودند.

وی به بیان شعری از زبان استادش می‌پردازد و می‌‌گوید: جمله ذرات زمین و آسمان / لشگر حقند گاه امتحان

سیل و رانش زمین، لشگر خدا هستند. آنها كه می‌گویند اینها قهر طبیعت هستند، دین و ایمان ندارند؟ چرا یك كلمه نمی‌گویند كه اینها عذاب هستند و برای جلوگیری از آنها نباید گناه كنیم.

این استاد اخلاق در ادامه اظهار می‌كرد: در تهران قرار بود كه عذاب بیاید، امام حسین (ع) شفاعت كرد و فرمود كه جوانان این شهر برای من بیرق عزا به پا می‌كنند و دفع بلا شد. قرار بود تهران بر اثر برخی گناهان از بین برود ولی امام حسین (ع) شفاعت كرد. این را كسی در خواب دیده بود و آن را به من تعریف كرد.

وی تأكید می‌‌كند: ایران بهترین ممالك دنیاست. اولاً حكومت حقه شیعه اثنی‌عشری دارد. مملكتی كه رئیس‌جمهورش، رئیس مجلسش، همه رؤسا، قوه‌ها و رهبر انقلابش و همه مسئولانش شیعه باشد، فقط ایران است. تنها مملكتی كه مذهب رسمی‌اش شیعه دوازده امامی است، ایران است. پیامبر (ص) در غدیر خم ما را دعا كرده و به بركت دعای او ایران اوضاع خوبی دارد. پیامبر (ص) در دعایش گفت «اللهم انصر من نصر» خدایا، هر كه علی (ع) را یاری می‌كند، یاری‌اش كن.

 

* در مساجد هنگام خواندن دعا معانی آن نیز بیان شود

 

آیت‌الله مجتهدی تهرانی با بیان بخشی از دعای روز ششم ادامه می‌دهد: «وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِكَ» «خدایا من را از موجبات سخطت دور گردان، چیزهایی كه موجب سخط توست. روایتی است كه برخی گناهان خدا را به غضب می‌آورد و آنگاه خدا قسم می‌خورد كه به عزت و جلال خودم دیگر تو را آمرزش نمی‌كنم. با اینكه خدا «ارحم الراحمین» است؛ اما مثلاً از من با این محاسن و عمامه توقع ندارد كه به نامحرم نگاه كنم. لذا خدا به غضب می‌آید.

وی تأكید می‌كند: حدیث هست كه هفتاد گناه جاهل را می‌آمرزند قبل از آنكه یك گناه عالم را بیامرزند.

این استاد برجسته حوزه در خصوص فراز «بِمَنِّكَ وَاَیادیكَ» می‌گوید: یعنی به حق احسان و نعمت‌هایی كه به من داده‌ای، خدایا این چند تا دعا را درباره من مستجاب كن.

وی ادامه می‌دهد: «یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ» یعنی ای خدایی كه منتهای رغبت مشتاقان هستی. مشتاقان تو، چقدر مشتاق تواند. منتها رغبت مشتاقان تویی، این 3 دعای روز ششم ماه رمضان را درباره ما مستجاب كن.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در پایان می‌گوید: ای كاش در مساجد كه این دعاها خوانده می‌شود، معنی آن نیز بیان شود تا مردم وقتی دعا می‌كنند، با حضور قلب این دعاها را بخوانند و در خودشان بیان كنند. به مردم بگویند كه به خاطر گناه عذاب می‌شوند و این حادثه‌ها در سراسر جهان و برخی شهرهای تهران به خاطر گناه است. خدا به شعیب پیامبر فرمود، می‌خواهم صدهزار تن از قومت را عذاب كنم. 40 هزار تن افراد بد و 60 هزار تن از افراد خوب. خطاب رسید كه چرا خوب‌ها بیشترند، فرمود: برای اینكه خوب‌ها هم با بدها خوش و بش كردند.

 

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز یکشنبه 16 مرداد 1390 در ساعت 04:58 ب.ظ  | نظرات()