تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز هفتم مبارک رمضان

شرح دعای روز هفتم ماه رمضان از زبان مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی

 

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی، شرح كوتاهی بر دعاهای روزانه ماه مبارك رمضان دارد. این عالم ربانی در بخشی از شرح دعای روز هفتم می‌گوید: در نیت‌هایتان بگویید «خدایا؛ من روزه خاص می‌گیرم» یعنی اعضاء و جوارحتان هم روزه باشد.

 

در دعای روز هفتم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم: «اَللّهُمَّ اَعِنّی فیهِ عَلی صِیامِهِ وَقِیامِهِ وَجَنِّبْنی فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ وَارْزُقْنی فیهِ ذِكْرَكَ بدَوامِهِ بِتَوْفیقِكَ یا‌هادِی الْمُضِلّینَ»

«خدایا یاریم كن در این ماه بر روزه و شب زنده داری‌اش و دورم بدار در آن از لغزش‌ها و گناهانش و روزی‌ام كن در آن ذكر خود را به‌طور مدوام و یك‌سره به توفیق خود، ای راهنمای گمراهان.»

شرح در ادامه مطلب

 * شرح فرازهای دعا

 آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح «اَللّهُمَّ اَعِنّی فیهِ عَلی صِیامِهِ وَقِیامِهِ» می‌گوید: خدایا كمك كن در این ماه روزه بگیریم و شب زنده‌داری كنیم. اگر خدا كمك كند، گرسنگی را نمی‌فهمیم. عبادت شب و سحر، دعاهای ابوحمزه ثمالی و افتتاح را انجام می‌دهیم. گاهی افرادی غصه می‌خورند كه ماه رمضان چگونه روزه بگیریم؟ خوب دعا كنید و خدا كمكتان می‌كند.

وی در ادامه در شرح «وَجَنِّبْنی فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ» می‌گوید: خدایا ماه رمضان ما را از لغزش و گناه حفظ كن. بدبختی است كه آدم در ایام سال گناه كند و ماه رمضان هم به گناه ادامه دهد. در ماه رمضان باید تمام اعضا و جوارحمان روزه باشد. اگر روزه‌ای بگیریم كه چشمان، زبانمان، گوشمان، نامحرم ببیند، دروغ بگوید و غیبت بشنود ، روزه‌مان «عام» می‌شود. اما به ما می‌گویند كه روزه خاص بگیرید، یعنی اعضا و جوارحت هم روزه باشند.

وی تأكید می‌كند: درنیت‌هایتان بگویید: «خدایا؛ من روزه می‌گیرم، اما روزه خاص می‌گیرم» یعنی اعضا و جوارحتان هم روزه باشد. حدیث داریم؛ زمانی‌كه روزه می‌گیرید باید گوش و چشم و پوست بدنتان هم روزه بگیرند. باید اعضا و جوارحمان هم روزه باشند تا این روزه در ما اثر بگذارد.

این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: البته یك روزه دیگر هم داریم كه روزه خاص الخاص است. در این روزه، قلبمان در ماه رمضان به غیر خدا متوجه نمی‌شود.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه در شرح «وَارْزُقْنی فیهِ ذِكْرَكَ بدَوامِهِ» اظهار می‌كند: خدایا روزی كن كه در ماه رمضان یاد تو باشم. «ذكر»، هم یاد معنا می‌كند و هم معنای ذكر زبانی را می‌دهد. دائما باید به یاد خدا باشم.

وی می‌گوید: حدیث است كه اگر حیوانات ذكر نگویند، اسیر دام صیاد می‌شوند. این صداهایی كه از حیوانات می‌شنویم، ذكرهایی است كه توسط آنان بیان می‌شد. حتی درخت و بیابان و كوه و دشت هم ذكر می‌گویند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه در شرح «بِتَوْفیقِكَ یا‌هادِی الْمُضِلّینَ» می‌گوید: اما به توفیق خودت ای راهنمای گمراهان. ای خدایی كه گمراهان را راهنمایی می‌كنی، توفیق بده این دعاهای روز هفتم درباره ما مستجاب شود.

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز دوشنبه 17 مرداد 1390 در ساعت 05:19 ب.ظ  | نظرات()