تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی، شرح كوتاهی بر دعاهای روزانه ماه مبارك رمضان دارد. این عالم ربانی در بخشی از شرح دعای روز هشتم می‌گوید: یكی از رموز موفقیت اختیار كردن رفیق خوب است، تلاش كنید تا با نیكان رفاقت كنید.

در دعای روز هشتم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم: «اَللّهُمَّ ارْزُقْنی فیهِ رَحْمَةَ الاْیتامِ وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ وَاِفْشآءَ السَّلامِ وَصُحْبَةَ الْكِرامِ بِطَوْلِكَ یا مَلْجَاَ الاْمِلینَ»

«خدایا روزیم گردان در این ماه مهرورزی نسبت به یتیمان و خوراندن طعام و به آشكار كردن سلام و هم‌نشینی با كریمان به فضل و كرمت ای پناه آرزومندان.»

 شرح دعا در ادامه مطلب


* شرح فرازهای دعا

 

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح «اَللّهُمَّ ارْزُقْنی فیهِ رَحْمَةَ الاْیتامِ» می‌گوید: خدایا در ماه رمضان مهرورزی نسبت به یتیمان را روزی‌ام گردان. اگر قلب ما زنگ بزند، از چه دوایی می‌توان برای رفع آن استفاده كرد. برای اینكار باید سحرها قرآن بخوانید تا قلبتان را جلا بدهید. همچنین جان انسان را استغفار سحر جلا می‌دهد و می‌توان با یتیم‌نوازی قلب را جلا داد.

وی تأكید می‌كند: شخص ثروتمند تنها با دست كشیدن بر سر یتیم قلبش جلا پیدا نمی‌كند و باید یتیمان را از نظر مادی تأمین كند و مشكلات مالی آنها را برطرف كند. پس یادتان باشد كه رحم كردن به یتیم با خلوص نیت قلب را جلا می‌دهد.

این استاد برجسته اخلاق در شرح فراز «وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ» می‌گوید: خدایا روزی كن كه من اطعام طعام كنم و افطاری دهم. اطعام طعام مخصوصاً به فقرا و مستحقان از كارهای بسیار نیكو است.

وی ادامه در شرح «وَاِفْشآءَ السَّلامِ» اظهار می‌كند: خدایا روزی كن با صدای بلند سلام كنم. برخی عارشان می‌شود كه اول سلام كنند؛ اما هستند برخی كه در سلام كردن با صدای بلند پیش‌دستی می‌كند. همچنین باید سلام را به درستی یعنی «سلامٌ علیكم» جواب داد و از بیان عبارت‌های دیگر مثل «سلام از ماست» جلوگیری كنیم. همچنین سلام كردن مستحب و جواب سلام دادن واجب است.

آیت‌الله مجتهدی در شرح فراز «وَصُحْبَةَ الْكِرامِ» تصریح می‌كند: خدایا توفیق بده در ماه رمضان با افراد كریم و عالم و دانا و متدین همنشین شوم. خدایا توفیق بده كه با نیكان رفیق شوم. كاری كنید كه رفیقتان یك درجه از شما جلوتر باشد. یكی از رموز موفقیت من در زندگی اختیار كردن رفیق خوب بوده است.

این استاد بزرگ اخلاق در پایان در شرح فراز پایانی دعای روز هشتم می‌گوید: «بِطَوْلِكَ» یعنی به حق انعامت. چه قدر تو به ما نعمت دادی. به حق نعمت‌هایی كه به ما دادی این دعاها را درباره ما مستجاب كن، «یا مَلْجَاَ الاْمِلینَ» ای كسی كه پناه آرومندانی.

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز سه شنبه 18 مرداد 1390 در ساعت 04:54 ب.ظ  | نظرات()