تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز سیزدهم ماه مبارك رمضان

آیت‌الله مجتهدی: روزهای 13، 14 و 15 رمضان دعای «مجیر» بخوانید

خبرگزاری فارس: مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارك رمضان با اشاره به فضیلت روزهای 13، 14 و 15 این ماه گفت: در این سه روز خواندن دعای «مُجیر» كه در مفاتیح‌الجنان ذكر شده، مستحب است.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس در دعای روز دوازدهم ماه رمضان می‌خوانیم: «اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَالْأَقْذَارِ وَ صَبِّرْنِی فِیهِ عَلَى كَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ وَوَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَى وَصُحْبَةِ الْأَبْرَارِ بِعَوْنِكَ یا قُرَّةَ عَینِ الْمَسَاكِین»

«اى خدا در این روز مرا از پلیدى و كثافات پاك ساز و بر حوادث خیر و شر قضا و قدرت صبر و تحمل عطا كن و بر تقوى و پرهیزكارى و مصاحبت نیكوكاران موفق دار به یارى خود اى مایه شادى و اطمینان خاطر مسكینان.»


شرح دعا در ادامه مطلب


* «دعا» برای رسیدن به كمال است

 

مرحوم آیت‌الله احمد مجتهدی تهرانی در ابتدای شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارك رمضان، ضمن توصیه به خواند دعای «مجیر» در روزهای 13، 14 و 15 ماه مبارك، در خصوص مضامین بلند عرفانی و آمیزه‌‌های عمیق ادعیه اسلامی می‌گوید: دعا تنها برای دستیابی به ثواب نیست، بلكه اصل دعا خواندن برای رسیدن به كمال است.

 

* غذاهای حلال در استجابت دعا تأثیرگذار است

 

این مجتهد فقید در شرح «اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَالْأَقْذَارِ» می‌گوید: در این دعا از خدا می‌خواهیم ما را از كثافات پاك كند. منظور از «كثافات»، چرك گناه و معصیت است. انسان اگر اهل معصیت باشد، بوی بدی به خود می‌گیرد و اگر مؤمن باشد، خوش‌بو خواهد بود. «اویس قرن» هنگامی كه به ملاقات پیامبر ‌(ص) آمده بود، فضای خانه رسول‌الله ‌(ص) را معطر كرده بود و فردای آن روز كه پیامبر (ص) به خانه خویش باز گشت، فرمود: «إِنِّی لَأَجِدُ نَفَسَ الرَّحْمَنِ مِنْ جَانِبِ الْیمَن»، یعنی پیامبر (ص) رایحه خوش اویس را استشمام كرده بود.

وی در ادامه با تأكید بر برطرف كردن بوی تعفن روح می‌افزاید: در حال حاضر زمانه به گونه‌ای است كه طهارت واقعی نداریم و همه چیز شبهه‌ناك است. در طول سال انواع غذاهای حرام و شبهه‌ناك را خورده‌ایم و «ماه رمضان» فرصتی برای شست‌وشوی باطنی است. تناول غذاهای حلال در استجابت دعاتأثیرگذار است.

 

* قرائت قرآن در هنگام سحر، زنگار دل را از بین می‌برد

 

این عارف برجسته با اشاره به عبارت «الدَّنَسِ وَالْأَقْذَارِ» كه «كثافات و پلیدی گناه» است، ادامه می‌دهد: گناه آدمی را كثیف می‌كند و دل را زنگار می‌گیرد. برای اینكه زنگار قلب را از بین ببریم باید سحرها قرآن بخوانیم. در روایت آمده است كه قلب انسان زنگ می‌زند، همان‌طوری كه آهن زنگ می‌زند، پس قلبتان را با استغفار و قرائت قرآن جلا بدهید. همچنین كمك كردن و دستگیری از یتیمان هم زنگار دل را از بین می‌برد.

 

* در برابر قضا و قدر الهی صبور باشیم

 

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح عبارت «وَصَبِّرْنِی فِیهِ عَلَى كَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ» می‌گوید: در این بخش از دعا از خدا می‌خواهیم كه ما را در برابر قضا و قدر خویش راضی كند. بنابراین از خدا درخواست می‌كنیم كه خدایا مرا بر تقدیر خودت صابر قرار بده! مراد از «كَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ»، قضا و قدر حتمی الهی است. هر كس در لوح محفوظ قضا و قدری دارد كه نمی‌داند صلاح او در آن امر است.

این استاد اخلاق ضمن اشاره به بیتی با مضمون «دل بی‌غم در این عالم نباشد / اگر باشد بنی‌آدم نباشد» گفت: در این دنیا هر شخصی به میزان خود دارای غم و مشكل است. استادم (مرحوم شیخ علی‌اكبر برهان) می‌گفت: اگر یك روز گفتی كه من غصه‌ای ندارم، بدان كه اجلت نزدیك است! سید بن طاوس به فرزندش می‌گوید: پسرم خانه كه می‌سازی، بگذار گوشه‌ای از آن خرابه باشد تا بدون غصه و دغدغه نمانی.

 

* فلسفه روزه «تقوا» است

 

این مجتهد فقید در شرح «وَوَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَى» می‌گوید: در این بخش از دعا از خدا می‌خواهیم كه ما را موفق به تقوی كند. تقوا به معنی این هست كه اگر كسی از اعمال ما با خبر شود، طوری زندگی كرده باشیم كه ناراحت نشویم. ماه مبارك رمضان فرصتی برای تمرین تقوا است.

این مجتهد فقید در شرح عبارت «وَصُحْبَةِ الْأَبْرَارِ» گفت: در این بخش از دعا از خدا می‌خواهیم كه خدایا ما را با خوبان و ابرار همنشین كند. باید به این نكته توجه داشت كه با چه كسی همنشین می‌شویم چانچه در شعری داریم: «با بدان كم نشین كه صحبت بد / گر چه پاكی تو را پلید كند». حتی طلاب در زمان قدیم توجه می‌كردند با طلبه‌ای كه اهل نماز شب نیست، هم‌حجره نشوند.

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی به فراز پایانی دعای روز سیزدهم ماه مبارك رمضان یعنی «بعَوْنِكَ یا قُرَّةَ عَینِ الْمَسَاكِین‏» اشاره می‌كند و می‌گوید: خدایا به كمك و یاری خودت این چهار دعای من را مستجاب كن، ای كسی كه روشنی چشم فقرا هستی.

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز یکشنبه 23 مرداد 1390 در ساعت 12:06 ب.ظ  | نظرات()