تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

آیت‌الله مجتهدی: خودتان دعا بخوانید نه اینكه از رادیو و تلویزیون گوش بدهید

 

خبرگزاری فارس: مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز هفدهم ماه مبارك رمضان با تأكید بر خواندن دعاهای «افتتاح» و«ابوحمزه ثمالی» می‌گوید: خودتان دعا را بخوانید نه اینكه از رادیو گوش بدهید. دعا بخوانید و از خدا بخواهید كه شما را به بلاهایی مانند سیل و زلزله عذاب ندهد.

 به گزارش خبرنگار آیین‌واندیشه فارس، در دعای روز هفدهم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم: «اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال و اقض لی فیه الحوائج و الامال یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال یا عالماً بما فی صدور العالمین صلّ علی محمدٍ و آل الطّاهرین»

«ای خدا! مرا در این روز به اعمال صالحه راهنمایی كن و حاجت‌ها و آرزوهایم را برآورده ساز. ای كسی كه نیازمند شرح و سوال بندگان نیستی، ای خدایی كه ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی بر محمد و آل اطهار او درود فرست.»

 

شرح دعا در ادامه مطلبآیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال» می‌گوید:‌ خدایا من را راهنمایی كن تا اعمال صالح انجام دهم. برخی در این ماه وقت سحر بلند نمی‌شوند و نماز صبح خود را اول وقت نمی‌خوانند. باید سحر بلند شوید و دعا بخوانید.

خودتان دعا را بخوانید نه اینكه از رادیو گوش بدهید. دعای افتتاح، دعای ابوحمزه ثمالی را بخوانید و از خدا بخواهید كه شما را با بلاهایی مانند سیل و زلزله عذاب ندهد.

وی در ادامه می‌گوید: عالمانی كه به روی منبر برای مردم صحبت می‌كنند، باید قال‌الباقر و قال‌الصادق بگوید و كاری به اخبار رادیو و تلویزیون و اتفاقاتی كه در كوچه و خیابان می‌افتد نداشته باشند.

این استاد اخلاق همچنین در شرح «واقض لی فیه الحوائج و الامال» می‌گوید: خدایا احتیاجات و آرزوهای من را برآورده كن. هرچه احتیاجات و آرزوهای شرعی دارم را برآورده كن. مانند اینكه آرزو می‌كنم عروس یا داماد خوب پیدا كنم. خانه‌ام كنار مسجد باشد و رفیق و هم مباحثه خوبی داشته باشم. اینها آرزوهای شرعی است.

وی ادامه می‌دهد: اگر امید داری كه كسی دیگری دعایت را استجابت می‌كند، دعایت مستجاب نمی‌شود. اگر می‌خواهی كه دعایت مستجاب شود؛ ببین در دلت اگر به هیچ كس امید نداری، خدا را صدا بزنی، خدا حاجتت را می‌دهد. توسل هم پیدا كنید مخصوصاً به «نرجس خاتون» كه مادر ولی وقت (عج) است. وقتی به پسرش بگوید كه كسی به من متوسل شده، پسر مجبور است به حرف مادرش گوش دهد. البته توسل به همه خوب است اما آنها مقداری طول می‌كشد.

آیت‌‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه در شرح «یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال» اظهار می‌كند: ای خدایی كه احتیاج نداری من شرح بدهم. خدا خودش همه چیز را می‌داند و احتیاجی ندارد كه ما تفسیر كنیم. نه تنها خدا به تفسیر و سؤال احتیاج ندارد، بلكه ائمه ما هم به آن احتیاج ندارند و از احوال ما باخبرند.

وی ادامه می‌دهد: در بخش بعدی دعا می‌خوانیم: «یا عالماً بما فی صدور العالمین» یعنی «ای خدایی كه ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی» حالا چرا خدا احتیاج ندارد به سؤال و تفسیر؟ برای اینكه عالم است و به هر چیزی كه در دل مردم عالم است، خدا آگاه است؛ اما باید با خدا باشیم تا كار ما را درست كند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در توضیح عبارت پایانی دعا می‌گوید: خدایا بر محمد و آل اطهار (ع) درود بفرست.

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز پنجشنبه 27 مرداد 1390 در ساعت 09:00 ق.ظ  | نظرات()