تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز نونردهم ماه مبارک رمضان

آیت‌الله مجتهدی: عبادت، از بركات ماه رمضان است

 خبرگزاری فارس: مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فرازهای روز نوزدهم ماه مبارك رمضان می‌گوید: خواندن دعا، عبادت كردن، تلاوت قرآن و قرائت دعاهایی مانند ابوحمزه از بركات رمضان است.

 به گزارش خبرنگار آیین‌واندیشه فارس، در دعای روز نوزدهم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم، «اللّهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَكاتِهِ وسَهّلْ سَبیلی الى خَیراتِهِ ولاتَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ یا هادیاً الى الحَقّ المُبین»

«خدایا زیاد بگردان در آن بهره مرا از بركاتش و آسان كن راه مرا به سوى خیرهایش و محروم نكن ما را از پذیرفتن نیكیهایش اى راهنماى به سوى حـق آشكار.»

 

شرح دعا در ادامه مطلب


آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللّهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَكاتِهِ» می‌گوید: ‌خدایا كاری كن كه از بركات ماه رمضان بهره‌ بسیار ببرم. حال بركات ماه رمضان چیست؟ خواندن دعا، عبادت كردن، تلاوت قرآن و قرائت دعاهایی مانند ابوحمزه از بركات رمضان است.

وی می‌افزاید: آنها كه زبان عربی بلد نیستند، قرآن و مفاتیح ترجمه شده تهیه كنند و ترجمه آنچه را می‌خوانند بدانند.

وی ادامه می‌دهد: ما در مفاتیح در دعایی می‌خوانیم كه خدایا برای تاریكی قبرم گریه می‌كنم. خدایا برای تنگی لحدم گریه می‌كنم. آخر زندگی انسان قرار گرفتن در قبور است و حدیث داریم كه شبانه‌روز، قبر ما 5 كلمه را صدا می‌كند. قبر صبح به صبح می‌گوید من خانه تنهایی تو هستم، برای خودت انیسی پیدا كن با انجام كار خیر!

وی ادامه می‌دهد: قبر همچنین به ما می‌گوید كه منم خانه تاریكی تو، یك چراغی برای خودت بفرست! می‌گوید: من خانه پر از كرم و عقرب توام، زهری بفرست تا كرم‌ها را بكشد!

این مدرس بزرگ اخلاق در ادامه اظهار می‌كند: در گذشته شخصی بود به نام حاج سعید حق‌گو، می‌گفت: در قم جنازه‌ای را بردیم تا دفن كنیم، قبر پر از عقرب بود و هرچه از آنها را می‌كشتیم باز هم در قبر می‌جوشیدند و در آخر خسته شدیم و جنازه را روی عقرب‌ها گذاشتیم و روی آن خاك ریختیم.

این استاد اخلاق می‌گوید: این صداهای قبر را بشنویم و در فكر مردن باشیم. ما آنچنان شیفته دنیا هستیم كه بیهوش شده‌ایم و آدمی كه بیهوش باشد،‌ هیچ نمی‌فهمد. از خدا بخواهیم ما را هوشیار كند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه می‌گوید: خدایا كاری كن از بركات ماه رمضان استفاده كنیم. برخی استفاده نمی‌كنند و حتی برای سحر بلند نمی‌شوند. برای استفاده از بركات ماه رمضان باید هنگام سحر بیدار شد و دعا خواند و عبادت كرد. حتی آنانكه مسافر هستند و یا به علت بیماری روزه نمی‌گیرند، هم وقت سحر بیدار شوند و بهره ببرند.

وی ادامه می‌دهد: بهره ماه رمضان بهشت و بهره‌های معنوی است. بهره‌‌هایی كه خدا می‌دهد، معنوی‌اند كه باید برای رسیدن به آنها دعا كرد.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه سخنان خود در شرح فراز «وسَهّلْ سَبیلی الى خَیراتِهِ» می‌گوید: خدایا راه من به سمت خیراتش را آسان كن. رمضان خیرات بسیاری دارد. آدم اگر بتواند افطاری دهد، خیرات كرده است. اگر تمكن مالی دارید، افطاری درست كنید و به فامیل خود به خصوص آنانكه فقیر هستند، افطاری بدهید كه از كارهای ثواب است.

وی با اشاره به اقداماتی كه در دهه‌های قبل برای گرایش كودكان و جوانان به مسجد انجام می‌دادند، می‌گوید: در مساجد حتی درخت توت می‌كاشتند تا كودكان به هوای خوردن توت به مساجد بیایند؛ اما الآن كاری نمی‌كنند تا جوانان به مساجد روی بیاورند و مسجدها را بیشتر افراد مسن پر می‌كنند.

 

* انجام گناه ما را از بركات رمضان محروم می‌كند

 

این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: در كار خیر افراد فقیر آبرومند شناسایی كنید و به آنها كمك كنید. از احوال همسایه‌هایتان با خبر شوید و اگر مستحق بودند به آنها كمك كنید. اگر كسی خبر نداشته باشد و همسایه‌اش گرسنه باشد مورد اعتراض قرار می‌گیرد و اگر باخبر باشد و كمك نكند، كافر است. حدیث داریم كه كسی اگر همسایه‌اش گرسنه باشد، مسلمان نیست.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی همچنین در تشریح «ولاتَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ» اظهار می‌كند: خدایا من را از قبول حسنات محروم نكن. اگر دعای ابوحمزه نماز شب و دعای سحر می‌خوانم و روزه می‌گیرم، حسنات و ثواب اینها را به من بده و من را محروم نكن. یعنی كاری نكنم كه آن حسنات از بین برود؛ چون آدم یك غیبت كند، حسنات كاری كه كرده از بین می‌رود.

وی می‌گوید: اگر كسی غیبت دیگری را بكند، تا 40 روز ثواب اعمال او در نامه اعمال آن شخص (غیبت شونده) نوشته می‌شود و این حدیث است. غیبت كردن، دروغ گفتن، نگاه كردن به نامحرم، گمان بد به كسی زدن باعث می‌شود كه حسنات آدمی از بین برود.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در خصوص فراز پایانی دعای روز نوزدهم ماه رمضان می‌گوید: خدا ما را به دین حق یعنی دین اسلام و مذهب شیعه دوازده‌ امامی راهنمایی كرده است و اینكه شیعه مرتضی علی (ع) هستیم خیلی مهم است. خدایا این چند دعا را درباره ما مستجاب بفرما!

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز شنبه 29 مرداد 1390 در ساعت 08:49 ق.ظ  | نظرات()