تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - شرح دعای روز بیست‌و‌یكم ماه مبارك رمضان

آیت‌الله مجتهدی:برای اینكه خدا از ما راضی باشد، باید در دل از خدا راضی باشیم

 

خبرگزاری فارس: مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فرازهای روز بیست‌و‌یكم ماه مبارك رمضان می‌گوید: اگر هر چه خدا به ما دهد به همان راضی باشیم، خدا هم از ما راضی می‌شود؛ اما اگر در دلمان از خدا شكایت داشته باشیم، به این معنی است كه خدا هم از ما راضی نیست.

 

به گزارش خبرنگار آیین‌واندیشه فارس، در دعای روز بیست و یكم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم، «اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِكَ دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیطان فیهِ علی سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین»

«خدایا قرار بده برایم در آن به سوى خوشنودىهایت راهنمایى و قرار مده شیطان را در آن بر من راهى وقرار بده بهشت را برایم منزل وآسایـشگاه اى برآورنده حاجت‌هاى جویندگان»

 

شرح دعا در ادامه مطلب


آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِكَ دلیلاً» می‌گوید: ‌خدایا كاری كن، راهی برایم پیدا شود تا تو از من راضی شوی! باید توفیقاتی از ما سر بزند تا دلیل و راهنمایی باشد برای اینكه خدا از ما راضی باشد.

وی می‌افزاید: حدیث داریم كه اگر می‌خواهید بدانید خدا از تو راضی هست یا نه؛ به خودت نگاه كن، ببین تو از خدا راضی هستی یا گوشه دلت می‌گویی چرا فلانی دارد و من ندارم! اینكه گله می‌كنی كه خدا چرا به من نداده و فلان كس داده نشان دهنده این است كه از خدا راضی نیستی و خدا هم از تو رضایت ندارد.

این استاد اخلاق در ادامه اظهار می‌كند: شما مثل بیمار هستید و خدا مثل دكتر است. ساعت 10 صبح دكتر به اتاق بیمارستان می‌آید و دستور غذا را به مسئول آشپزخانه می‌دهد. در یك اتاق گاهی 8 بیمار می‌خوابند و دكتر می‌گوید به این بیمار چلوكباب دهید و به آن آقا غذا ندهید و به آن بیمار دیگر هم سوپ دهید. حالا آن بیماری كه دكتر از غذا منعش كرده با دكتر نزاع نمی‌كند، چون می‌داند عمل جراحی خواهد شد و نباید غذا بخورد. نگاه تمام بیمارها به دكتر یكسان است و ما هم پیش خدا باید اینجور باشیم.

این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: همانطور كه دكتر صلاح مریض را هر چه باشد، می‌داند، خدای تبارك و تعالی هم هر چه صلاح ما باشد را می‌دهد. به یكی كمتر و به یكی بیشتر می‌دهد و ما نباید اعتراضی كنیم.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی تأكید می‌كند: اگر این روحیه را پیدا كردیم كه هر چه خدا به ما دهد به همان راضی باشیم، خدا هم از ما راضی می‌شود؛ اما اگر در دلمان شكایت داشته باشیم كه خدا به ما كم داده، به این معنی است كه خدا هم از ما راضی نیست.

وی با بیان اینكه منشأ غیبت «حسد» است، می‌گوید: باید ریشه حسادت را بزنیم تا غیبت نكنیم. ما نوعاً گرفتار حسد و اخلاق رذیله هستیم و دچار غیبتیم. حالا در ایام رمضان نیت كنیم كه اعضا و جوارحمان نیز روزه باشند تا اسیر غیبت و دیگر گناهان نشویم.

وی در ادامه می‌گوید: حدیث داریم كه هر وقت روزه می‌گیرید كاری كنید تا گوشتان هم روزه باشد. غیبت و آواز حرام گوش ندهید. زبانتان غیبت نكند و زنان پوست صورت و موی خود را به نامحرم نشان ندهند. ولی متأسفانه ما روزه عام می‌گیریم و آخر ماه همان آدم اول ماه هستیم.

آیت‌الله مجتهد تهرانی می‌گوید: حدیث داریم كسانی كه جاهلند و روزه حقیقی نمی‌گیرند و عبادت خالص انجام نمی‌دهند مثل حیوان آسیابان هستند. یعنی از صبح تا شب راه می‌روند؛ اما پیش نمی‌روند و غروب همان جایی هستند كه صبح بودند.

وی در خصوص شرح فراز «وَلا تَجْعَل للشّیطان فیهِ علی سَبیلاً» می‌گوید: در این بخش می‌خوانیم كه خدایا كاری كن تا شیطان در ماه رمضان و ایام بعد از آن بر من راه پیدا نكند! حال چه كار كنیم تا شیطان بر ما راه پیدا نكند؟ حدیث داریم كه شیطان با 3 طایفه كاری ندارد. آنهایی كه یاد خدا می‌كنند، آنهایی كه هنگام سحر بلند می‌شوند و استغفار می‌كنند و آنهایی كه از ترس خدا هنگام سحر گریه و نابه می‌كنند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً» می‌گوید: خدایا بهشت‌ را منزل من قرار بده! منزل بازگشت و آسایشگاه ما را بهشت قرار بده! كسانی كه شیعه علی (ع) و اهل بیت هستند، ان‌شاءالله جهنم نمی‌روند. امام صادق (ع) می‌فرماید: «ایمانتان را با خودتان بیاورید ما شفاعتتان می‌كنیم.»

وی تأكید می‌كند: آیاتی كه درباره شفاعت آمده برای كسانی است كه با ایمان از دنیا می‌روند. آیات قرآن كه در آن شفاعت نیست برای كافران و مردودی‌هاست. ما تجدید می‌شویم و یكی دو نمره كم می‌آوریم؛ اما چون شیعه هستیم، شفاعت اهل بیت (ع) شامل حال ما می‌شود.

این استاد بزرگ اخلاق در شرح فراز پایانی می‌گوید: در پایان دعا می‌خوانیم «یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین» یعنی ای خدایی كه حوائج طالبین را برآورده می‌كنی، یعنی هر كسی هر كاری كه دارد به سراغ تو می‌آید و طلب می‌كند و تو حاجتش را می‌دهی، این دعاها را در حق ما اجابت كن!

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز دوشنبه 31 مرداد 1390 در ساعت 09:00 ق.ظ  | نظرات()