تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز هجدهم ماه مبارك رمضان

آیت‌الله مجتهدی: بالا آوردن دست هنگام دعا موجب تعجیل در اجابت می‌شود

 

خبرگزاری فارس: مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فرازهای دعای روز هجدهم ماه مبارك رمضان می‌گوید: در دعا هر دو دستتان را بلند كنید و هرچه می توانید دستان خود را بلند كنید. در این حالت خدا زودتر حاجت می‌دهد.

 به گزراش خبرنگار آیین و اندیشه فارس در دعای روز هجدهم ماه رمضان می‌گوییم: «اللّهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِكُلّ أعْضائی الی اتّباعِ آثارِهِ بِنورِكَ یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین»

«خدایا آگاهم نما در آن برای بركات سحرهایش وروشن كن در آن دلم را به پرتو انوارش وبكار به همه اعضایم به پیروی آثارش به نور خودت ای روشنی بخش دلهای حق شناسان.»

 

شرح دعا در ادامه مطلب 

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللّهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ» می‌گوید: خدایا متوجه كن من را تا از بركات سحر ماه رمضان استفاده كنم. مردم از بركات سحر غالباً استفاده نمی‌كنند. در طول سال از سحر باید استفاده كرد به خصوص در ایام ماه رمضان. حافظ می‌گوید «‌آن گنج خداداد كه خدا داد به حافظ / از ورد شب و روز و دعای سحری بود».

وی با بیان اینكه من مرید حافظ نیستم و برخی این شاعر را رد می‌كنند و برخی دیگر او را تأیید، اظهار می‌كند: در موارد مشكوك نظریه ندهید. من طرفدار و مرید حافظ نیستم؛ ولی اشعار او را می‌خوانم و گاهی تفأل هم می‌زنم. اگر هم حافظ، رد شود به این معنی نیست كه كتاب او را نخوانیم.

این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: در شب اول قبر ملائكه نمی‌پرسند «من حافظ»؟ اگر هم پرسیدند؛ می‌گویم نمی‌دانم. ولی ملائكه می‌پرسند كه «من ربّك»، رب تو كیست؟ كه در پاسخ باید گفت: «الله جل جلاله ربّی» اگر پرسیدند «من نبیّك» می‌گویم: «محمدٌ نبیی». ن--------- و منكر این سؤال‌ها را می‌پرسند. سؤال دیگر «من امامك» است كه در پاسخ باید گفت: «علیٌ امامی».

وی ادامه داد: وقتی كه امیرالمؤمنین حضرت زهرا (س) را دفن كرد، بالای قبر ایستاده بود. ن--------- و منكر این سؤالات را از حضرت زهرا (س) سؤال كردند و حضرت زهرا (س) خدا و پیامبر (ص) را معرفی كرد. گفتند؛ «من امامك» كه در جواب گفت: «هذا فتی، هذا امامی» این جوانی كه بالای سر من ایستاده امام من است.

وی تأكید كرد: خدا كند كه خوب بتوانیم جواب بدهیم و اگر موفق نشویم به خوبی جواب دهیم چه كار باید كرد؟ یكی از دعاهایمان این باشد كه خدایا هنگام مردن لال نمیریم، شهادتین را به زبان بیاوریم و دعای عدیله بخوانیم.

آیت‌الله مجتهد تهرانی ادامه می‌دهد: از بركات سحر استفاده كنید و حتی آنها كه به دلایل شرعی روزه نمی‌گیرند نیز هنگام سحر بیدار شوند و دعا كنند و از بركات سحر بهره ببرند.

این استاد بزرگ اخلاق در ادامه سخنان خود فراز «ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ» را می‌خواند و می گوید: خدایا قلبم را به ضیاء سحر نورانی كن. سحر یك نور و روشنایی دارد و خدایا به آن روشنایی سحر قلبم را روشن كن. قلب‌های ما زنگ زده و چشم و گوش ما آلوده شده است؛ دیگر مانند گذشته با شور عبادت نمی‌كنیم. در ماه رمضان از خدا بخواهیم تا قلبمان را نورانی كند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در توضیح «وخُذْ بِكُلّ أعْضائی الی اتّباعِ آثارِهِ» می‌گوید: خدایا كاری كن تا تمام اعضای من از آثار تو پیروی كند. در دعا هر دو دستتان را بلند كنید و هرچه می توانید دستان خود را بلند كنید. در این حالت خدا زودتر حاجت می‌دهد.

وی در پایان سخنان خود می‌گوید: در آخر دعا می‌خوانیم «بِنورِكَ» یعنی به نور خودت این دعای من را مستجاب كن. حال مگر خدا نور دارد؟ بله «الله نور سماوات والارض». در آخر هم می‌گوییم؛ «یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین» ای خدایی كه قلب عارفین را نورانی كردی. اینها كه عارف حقیقی هستند نه عارف زبانی. برخی ریش خود را می‌تراشند و سبیل می‌‌گذرانند و می‌گویند كه من عارف هستم. از دل و عرفان و عشق دم می‌زنند. اینها بچه‌بازی است. عرفانی كه توسط شخص تاریك چهره بیان می‌شود، چه عرفانی است؟ یك وقت امام (ره) از عرفان صحبت می‌كند و یك وقت آدمی كه محاسن ندارد از عرفان صحبت می‌كند. اینها با هم متفاوت است. به هر حال، ای خدایی كه قلب عارفین را نورانی كردی، این دعاها را درباره من مستجاب كن.

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز جمعه 28 مرداد 1390 در ساعت 08:00 ق.ظ  | نظرات()