تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

به گزارش خبرنگار آیین‌واندیشه فارس، در دعای روز بیست‌ونهم ماه مبارك رمضان می‌خوانیم:
«اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین»
«خدایا، بپوشان در آن با مهر و رحمت و روزی كن مرا در آن توفیق و خودداری و پاك كن دلم را از تیرگی‌ها و گرفتگی‌های تهمت، ای مهربان به بندگان با ایمان خود!»

شرح دعا در ادامه مطلب 

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ» می‌گوید: ای خدا، من را به رحمت خودت بپوشان! «غش» یعنی پوشاندن. اگر كسی به طرف معامله، گندم نشان دهد و جو بفروشد، در معامله «غش» كرده و آن معامله باطل است. در تاریكی این نوع معامله انجام می‌شود و به همین دلیل می‌گویند كه معامله در تاریكی كراهت دارد.
وی ادامه داد: كسی كه عیب جنس را بپوشاند، در معامله غش كرده است و حدیث داریم كسی كه آب به شیر ببندد، مسلمان نیست. آنها كه در معامله غش می‌كنند خیر نخواهند دید.
این استاد اخلاق در ادامه بیان می‌كند: حال در این دعا می‌گوییم كه خدایا، همانطور كه او در معامله عیب را می‌پوشاند تو هم به رحمت خودت عیب من را بپوشان!
این استاد اخلاق ادامه می‌دهد: از سال‌ها پیش روز بیست و نهم رمضان در میان خانم‌ها به روز «غشنی» معروف است و آنها در مساجد حضور می‌یافتند. اما فكر می‌كنند كه این غشنی به معنای ضعف كردن است و با لحن ضعیف به خدا می‌گویند كه خدایا من غش كردم، در حالی كه این طور نیست و معنای پوشاندن می‌دهد.
آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز بعدی دعای روز بیست و نهم می‌گوید: در این بخش از دعا از خدا می‌خواهیم كه به ما توفیق اعطا كند تا موفق به نماز شب و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی شویم. توفیق رفیقی است كه به هر كس ندهندش.
وی در ادامه به حدیثی از امام جواد (ع) اشاره می‌كند و می‌گوید، امام جواد (ع) می‌فرماید: «مؤمن 3 خصلت دارد. اولین آنها این است كه توفیق داشته باشد.» زیارت، كمك به مستحق، نماز شب، حضور در جشن‌های نیكوكاری، فعالیت در مدرسه‌سازی كمك به حوزه‌های علمیه و ... از توفیقاتی است كه نصیب مؤمن می‌شود.
وی با ابراز ناراحتی از كسانی كه بخشی از مال خود را در راه خدا انفاق نمی‌كنند تصریح می‌كند: این افراد توفیق ندارند و حتی توفیق زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را هم پیدا نمی‎کنند.
آیت‌الله مجتهدی تهرانی در بخشی از سخنان خود با بیان ویژگی‌های برجسته حضرت عبدالعظیم حسنی می‌گوید: حضرت عبدالعظیم از علما و محدثین و وكیل امام هادی بود. برخی قائلند كه دشمنان، حضرت را زنده دفن كردند و وی را به شهادت رساندند.
وی ادامه می‌دهد: روزی دیدم آیت‌الله وحید خراسانی از قم برای زیارت به شهر ری آمدند. تقاضا كردم تشریف بیاورید در منزل و مسجد میهمان ما با باشند ما باشید كه گفت تنها برای زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) آمده‌اند. این را باید به تمام امامان جماعت بیان كنیم تا هم خودشان مشرف شوند و هم مریدان خود و مسجدی‌ها را به زیارت حضرت عبدالعظیم تشویق كنند.
وی در بیان ادامه حدیث می گوید: طبق حدیث امام جواد (ع) دومین خصلت مؤمن این است كه گاهی خودش را موعظه كند و سومین خصلت این است كه هر كس او را نصیحت كند قبول كند.
این عالم ربانی در ادامه شرح دعای روز بیست و نهم می‌گوید: در ادامه دعا از خدا می‌خواهیم كه ما را ازگناهان حفظ كند و قلبمان را از آلودگی‌های شك برطرف كند و قلب ما گرفتار شك نباشد.
وی ادامه می‌دهد: آنها كه قلبشان گرفتار شك است، ذكر «لاحول ولاقوة إلا بالله العلی العظیم» را زیاد تكرار كنند. این ذكر برای رهایی از وسوسه‌های شیطان بسیار مؤثر است.
آیت‌الله مجتهدی تهرانی ادامه می‌دهد: ابوذر می‌گوید كه رسول خدا (ص) فرموده: «ابوذر این ذكر را زیاد بگو كه از گنج‌های بهشت است.» بعد از نماز های مغرب و صبح، هفت بار این ذكر را بیان كنید كه جزو تعقیبات است ولی قبل از بیان هر یك از آنها باید یك بار «بسم الله الرحمن الرحیم» بگویید.
وی ادامه می‌دهد: دعای روز بیست و نهم را اینگونه به پایان می‌رسانیم. ای خدایی كه به بندگان مؤمنت رحم می‌كنی، این دعاها را درباره ما اجابت كن! خدا بسیار مهربان است. خدا نعمت‌هایی به ما می‌دهد كه اصلاً ما از او نخواسته‌ایم و تقاضا نكرده‌ایم. به قدری ما را دوست دارد كه هر چه در دلمان است را ولو اگر نخواهیم به ما می‌دهد

موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- دعا و مناجات ،

نوشته شده توسط : سما  روز سه شنبه 8 شهریور 1390 در ساعت 09:00 ق.ظ  | نظرات()