تبلیغات
دریافت كد لوگو وبلاگ فرهنگی و قرانی صعود - طریقه تنفس صحیح در قرائت قران

در این متن سعی بر این است که اصول صحیح تنفسی در امر قرائت قران (ترتیل و یا تحقیق) مورد توجه قرار گیرد تا به وسیله آن تلاوت کننده قران بتواند هم با نفس بیشتری به محل مطلوب وقف برسد و نیز علاوه بر آن با اصول صحیح تنفسی میزان فشاری کمتری بر حنجره و سیستم صوتی آورده تلاوت با کیفیت تری ارائه دهد. همچین این امر باعث افزایش عمر تلاوت نیز میشود


برای دنبال کردن این مبحث به ادامه مطلب بروید
دکتر راجی ناواهی میگوید: ظرفیت کل ریه انسان بسیار بیشتر از عمق نفس های اوست با این حال افراد با تنفس غلط از ظرفیت عادی ریه خود هم استفاده نمیکنند.

تنفس ورزشی برای تلاوت قرآن اشتباه است. در این نوع تنفس فقط قسمت برآمدگی سینه از اکسیژن پر خواهد شد.تنفس صحیح که باید در قران مورد استفاده قرار میگیرد تنفس دیافراگمی هست. تنفس دیافراگمی به تنفسی گفته می شود که تمام حجم شش ها از اکسیژن پر شده و پرده دیافراگم که زیر شش ها قرار دارد به پایین حرکت می کند. (جلسه آموزش قران مجمع قاریان 1390/7/22 )

در تنفس دیافراگمی فرد نیازی به کشش بدن و بالا آوردن سینه ندارد بلکه در این روش فرد در موقعیت راحتی به صورت صاف نشسته ، ایستاده و یا تکیه داده هست و با انجام تنفس قسمت شکم افزایش میابد. برای مقایسه این روش میتوانید تلاوت بعض قاریان مبتدی را با تلاوت اساتید بزرگ قرائت قران از جمله تصویری که از شیخ مصطفی اسماعیل آمده را مقایسه کنید. نشست صاف و راحت استاد و اغلب قرا مشهور مصر در هنگام قرائت قران یکی از عوامل موفقیت آنها در انجام کارهای صوتی هست.

نکته : اگر چه بحث ما تنفس صحیح هست ولی یاد آور میشوم که این نوع نشستن و تلاوت قران از حفظ بدون خم کردن سر موجب کاهش فشار بر حنجره و توان صوتی فرد میشود.

دقت کنید که قاریان عزیز کشور ما اکثرا از این روش استفاده ننموده و نفس را در سینه که گنجایش کمتری دارد محبوس میکنند و ممکن است این روش در ابتدا نفس آنها را کمتر نماید ولی با تمرین شاهد افزایش میزان نفس خود هستند

امر دیگر در طریقه نفس گیری غلط مدت زمان آن است دقت کنید که اکسیژن پس از تبدیل به دی اکسید میل به خروج از سیستم تنفسی را دارد بنابرین قاریانی که مدت زمان نفس گیری آنها طولانی است باید انتظار کمتری از نفس محبوس داشته باشند. میتوانید قاریانی را به ذهن بیاورید که سر را از پایین به بالا آورده قفسه سینه را جلو میاورند و نفس گیری آنان چندین ثانیه به طور می انجامد، این قاریان اصولا از حجم مناسب سیستم تنفسی استفاده نکرده و علی رغم نمایشی که در نفس گیری دارند در اجرا پر نفس ظاهر نخواهند شد.


منبع: این مطالب برداشت آزادی از جلسات اساتیدی بود که بنده در مشهد در خدمت آنها حضور داشتم و به این مسئله اشاره داشتند با اندک تغییرات . احتمالا این متن ویرایش خواهد شد و در پستهای دیگر کاملتر و دقیق تر به این مسئله پرداخته خواهد شد.


موضوع :  ----- « بخش قران کریم » ----- ،-- مجموعه آموزش ،

نوشته شده توسط : سما  روز چهارشنبه 18 آبان 1390 در ساعت 06:58 ب.ظ  | نظرات()